ALE74B48
Part No
ALE74B48
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4.2 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max