HP2-DC24V
Part No
HP2-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
54.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
3.6 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom