HP3-L-AC115V
Part No
HP3-L-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 115V
Coil Current :
28.5 mA
Coil Voltage :
115VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
92 VAC
Must Release Voltage :
34.5 VAC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom