HP4-AC115V
Part No
HP4-AC115V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 115V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
42 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
115VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
92 VAC
Must Release Voltage :
34.5 VAC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom