HL2-PL-AC12V-F
Part No
HL2-PL-AC12V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
100 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9.6 VAC
Must Release Voltage :
3.6 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom