KBP-17DG-24
Part No
KBP-17DG-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
104 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
120VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 20 Pin (Octal)