KUMP-14D58-24
Part No
KUMP-14D58-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 24V
Coil Current :
51 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Switching Voltage :
277VAC - Max