BR246D-80C3-12V
Part No
BR246D-80C3-12V
Manufacturer
Microchip Technology
Description
2PDT 10 AMP SUPRESSED RELAY
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
150 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
3.5 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max