AGQ20TS24X
Part No
AGQ20TS24X
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
9.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
4 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
4 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC, 110VDC - Max