G6E-134P-ST-US-DC24
Part No
G6E-134P-ST-US-DC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24VDC
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max