TXS2SS-L-1.5V
Part No
TXS2SS-L-1.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5VDC
Stock
106
Coil Current :
23.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
1.5VDC
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
110VDC - Max