AZ9571-1C-24DSE
Part No
AZ9571-1C-24DSE
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY SIGNAL SPDT 1A 24VDC PCB
Stock
960
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
6.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
125VAC, 60VDC - Max