MYQ4ZN AC110/120
Part No
MYQ4ZN AC110/120
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120VAC
Stock
1
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
9.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max