TXS2SA-1.5V-X
Part No
TXS2SA-1.5V-X
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
1.5VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Must Operate Voltage :
1.2 VDC
Must Release Voltage :
0.15 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
110VDC - Max