TXS2SS-1.5V-Z
Part No
TXS2SS-1.5V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5VDC
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
1.5VDC
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Must Operate Voltage :
1.2 VDC
Must Release Voltage :
0.15 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
110VDC - Max