HC4E-HTM-AC24V
Part No
HC4E-HTM-AC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VAC
Coil Current :
50 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max