HD1E-M-DC1.5V
Part No
HD1E-M-DC1.5V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 1.5VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
188 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
1.5VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
1.2 VDC
Must Release Voltage :
0.15 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
125VAC, 60VDC - Max