TX2SL-48V
Part No
TX2SL-48V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 48VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
5.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
4 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
Telecom
Release Time :
4 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
220VDC - Max