HC4ED-HP-AC120V
Part No
HC4ED-HP-AC120V
Description
RELAY GEN PURP 4PDT 120V
Coil Current :
10.9 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max