HC4ED-PL-AC24V
Part No
HC4ED-PL-AC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURP 4PDT 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
50 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max