HC4E-HP-AC120V
Part No
HC4E-HP-AC120V
Description
RELAY GEN PURP 4PDT 120VAC
Coil Current :
11.9 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC - Max