CFM40M300-P
Part No
CFM40M300-P
Description
AC/DC CONVERTER 30V 40W
Stock
37
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output (Max) :
1.33A
Efficiency :
88%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Standard Number :
60601-1; 60950-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
30V