MFLA1206R1400FS
Part No
MFLA1206R1400FS
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
CURRENT SENSE RES 1/2W .140 OHM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
140 mOhms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%