261-33K-RC
Part No
261-33K-RC
Manufacturer
Xicon
Description
1W METAL OXIDE PWR RESISTOR 33K
Stock
725
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
33 kOhms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%