NPA-100B-030A
Part No
NPA-100B-030A
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Description
SENSOR PRES 30PSI ABSOLUT SMD
Stock
100
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±1.5%
Applications :
Board Mount
Features :
Maximum Pressure :
60PSI (413.69kPa)
Operating Pressure :
30PSI (206.84kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
100 mV ~ 166 mV