NPA-100B-10WG
Part No
NPA-100B-10WG
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Description
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 14SMD
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±1.5%
Applications :
Board Mount
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Maximum Pressure :
35PSI (241.32kPa)
Operating Pressure :
0.36PSI (2.49kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
40 mV ~ 120 mV