PTCHP12S110HYE
Part No
PTCHP12S110HYE
Manufacturer
Vishay
Description
THERMISTOR PTC 1.2K OHM 35% COIN
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Mounting Type :
Clamp On
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Coin 11.8mm Dia x 2.0mm W
Power - Max :
Product Status :
Active
Resistance @ 25°C :
1.2 kOhms
Resistance Tolerance :
±35%