254SA103B60B
Part No
254SA103B60B
Manufacturer
CTS Corporation
Description
JOYSTICK 10K OHM 2 AXIS SMD
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Navigation Switches, Joystick
Actuator Type :
Joystick
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
Features :
Functions, Extra :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-10°C ~ 80°C
Output :
Analog (Resistive)
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Switch Function :
360° Directional
Termination Style :
SMD (SMT) Tab
Type :
Joystick, 2 - Axis
Voltage - Supply :
Voltage Rating - AC :
50 V
Voltage Rating - DC :
5 V