RTAC4EW10M25FS
Part No
RTAC4EW10M25FS
Description
SWITCH ROTARY
Actuator Length :
25.00mm
Actuator Type :
Flatted (6mm Dia)
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
BCD Complement
Current Rating (Amps) :
150mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
18.70mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
10
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
60 V
Voltage Rating - DC :
60 V