SCF4030-12-06
Part No
SCF4030-12-06
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
FUSE TRIGGERABLE 12A 36V 6 CELL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Battery Protection
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Class :
Current Rating (Amps) :
12A
Features :
Fuse Type :
Board Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
36 V