STN101050BL25
Part No
STN101050BL25
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 5VWM 13.5VC DFN1006-2L
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
DVI, HDMI, USB
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
0.25pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Peak Pulse :
60W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DFN1006-2L
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5V (Max)