STN161120U372
Part No
STN161120U372
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 12VWM 28VC DFN1610-2L
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
370pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
70A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
0603 (1610 Metric)
Power - Peak Pulse :
2000W (2kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DFN1610-2L
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
28V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V (Max)