BSPM3150TNCR
Part No
BSPM3150TNCR
Manufacturer
Eaton
Description
VARISTOR 120V 40KA MOD PLUG-IN
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
Approval Agency :
CE, KEMA
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
40 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
15 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
50 kA
Features :
Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Form :
Base + Module
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Product Status :
Obsolete
Type :
Type 2
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
150VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
700 V