2BZX84C3V6
Part No
2BZX84C3V6
Description
ZENER SOT-23 3.6V 0.3W 5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max :
300 mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6 V