HCTI-1000-2.4
Part No
HCTI-1000-2.4
Manufacturer
Signal Transformer
Description
FIXED IND 1MH 2.4A 300 MOHM TH
Stock
393
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
2.4 A
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
Inductance :
1 mH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Tolerance :
±15%