CIGT201610UL2R2MNE
Part No
CIGT201610UL2R2MNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
FIXED IND 2.2UH 2A 130 MOHM SMD
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.4A
Current Rating (Amps) :
2 A
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
0806 (2016 Metric)
Tolerance :
±20%