MCP4261-502E/SL
Part No
MCP4261-502E/SL
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 14SOIC
Configuration :
Potentiometer
Features :
Interface :
SPI
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
257
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
14-SOIC
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V