MCP4662T-502E/MF
Part No
MCP4662T-502E/MF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10DFN
Configuration :
Rheostat
Features :
Mute, Selectable Address
Interface :
I²C
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
257
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
10-DFN (3x3)
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V