TPS2HB16FQPWPRQ1
Part No
TPS2HB16FQPWPRQ1
Description
HYDRA 16 MOHM OTP F
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
60A
Fault Protection :
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
Features :
Input Type :
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
16mOhm
Supplier Device Package :
16-HTSSOP
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
3V ~ 28V