TPS274160ARLHR
Part No
TPS274160ARLHR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
40-V, 160-M, 4-CHANNEL SMART HIG
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
1.35A
Fault Protection :
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Short Circuit, UVLO
Features :
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
High Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
28-WFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
160mOhm
Supplier Device Package :
28-WQFN (4x5)
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
5V ~ 36V