PCW1J-B24-CAD254
Part No
PCW1J-B24-CAD254
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
POT 250K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M9 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
250k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%