PFH500F-28-000-R
Part No
PFH500F-28-000-R
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 28V 504W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, VDE
Current - Output (Max) :
18A
Efficiency :
92%
Features :
Adjustable Output, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
Three Quarter Brick
Power (Watts) :
504 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1 :
28V