PFH500A-28-000-R
Part No
PFH500A-28-000-R
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC-DC, PCB MOUNT, 2.4X4", INPUT
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
18A
Efficiency :
92%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
Full Brick
Power (Watts) :
504 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 135 VAC
Voltage - Output 1 :
28V