AME25-15SVZ
Part No
AME25-15SVZ
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC CONVERTER 15V 25W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
1.6A
Efficiency :
84%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
9-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
15V