DPD050055-P5/RN-TC
Part No
DPD050055-P5/RN-TC
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2.5W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Negative Center
Power (Watts) :
2.5 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Standard Number :
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
5V