EPS120050-P1P
Part No
EPS120050-P1P
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
Level V
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
300mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Phono Plug, 3.5mm O.D. x 14.0mm
Polarization :
Positive Tip, Negative Sleeve
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 132 VAC
Voltage - Output :
12V