PSD-45C-12
Part No
PSD-45C-12
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC/DC CONVERTER 12V 45W
Manufacturer :
MEAN WELL
Approval Agency :
CB, CE
Current - Output (Max) :
3.75A
Efficiency :
83%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
45W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V