CQB150W-110S48-CMFC
Part No
CQB150W-110S48-CMFC
Manufacturer
Cincon
Description
DC/DC CONVERTER 48V 153W
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
3.2A
Efficiency :
89.5%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
153W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V