24RCM300-24
Part No
24RCM300-24
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CE, NEMKO
Current - Output (Max) :
12.5A
Efficiency :
90%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Input (Min) :
16.8V
Voltage - Isolation :
4.2 kV
Voltage - Output 1 :
24V