UFED20-24S12W
Part No
UFED20-24S12W
Manufacturer
P-DUKE Technology, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer :
P-DUKE Technology, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE
Current - Output (Max) :
1.67A
Efficiency :
85%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
20W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V